Ochrana přírody 3/2010 — 22. 6. 2010 — Péče o přírodu a krajinu — Tištěná verze článku v pdf
Národní přírodní rezervace (NPR) Velký a Malý Tisý patří mezi nejvýznamnější rybniční rezervace v Čechách, známé především z ornitologického hlediska, a jistě není třeba ji podrobně představovat. Jako státní přírodní rezervace byla vyhlášena v červnu 1957 na ploše 615 ha. Nachází se zde soustava 14 rybníků, z nichž největší je Velký Tisý s 221 ha vodní plochy. Členité pobřeží Velkého Tisého s mnoha ostrovy a poloostrovy, návaznost břehů na okolní mokré louky a množství menších vodních ploch umožnily vytvoření mimořádně bohaté mokřadní lokality s rozlehlými litorálními porosty a množstvím rostlinných i živočišných druhů.
Rezervace je dnes součástí 1. zóny CHKO a BR Třeboňsko, rozsáhlého nadregionálního biocentra ÚSES Stará řeka – Rožmberk – Velký Tisý, chráněna je i v rámci Ramsarské konvence jako mokřad mezinárodního významu Třeboňské rybníky, je jednou z nejvýznamnějších českých lokalit v seznamu evropských významných ptačích území (IBA) a součástí soustavy Natura 2000. Nicméně i navzdory této mimořádné ochraně se kvalitu a rozlohu litorálních porostů nepodařilo v uplynulých desetiletích zachovat.
Co se stalo s rákosinami?
I přes dlouhodobou ochranu neunikly zdejší rybniční ekosystémy typickému osudu našich rybníků ve druhé polovině 20. století. Díky vyhlášení rezervace byl sice zakázán lov vodního ptactva a nedošlo k rozsáhlejším terénním úpravám, vyhláška však bohužel nijak neomezovala činnosti, které se později ukázaly být pro stav rezervace jako zásadní, především intenzivní rybářské hospodaření. Jeho negativní vliv se začal na kvalitě rybníka projevovat od konce 60. let a naplno pak v 70.–80. letech. Porovnáním rozlohy rákosin z leteckých snímků z let 1953, 1967, 1974 a 1991 se ukázalo, že jejich plocha se např. ve východní části rybníka Velký Tisý do roku1991 zmenšila o více než polovinu a ústup pobřežní linie rákosin pokračoval i v dalším období (Bureš 1997, Pípalová 1997, Kloubec et al. 2002). Za relativně krátké období tak zmizely desítky hektarů litorálních porostů, a to zvláště v nejcennější vodní ekofázi. Právě rozsáhlé rákosiny s početným výskytem mnoha ptačích druhů v nich byly jedním z hlavních důvodů vyhlášení rezervace a pokračující úbytek rákosin i ptáků na ně bezprostředně vázaných (graf 1) by proto již ohrozil samotnou podstatu ekosystému, pro kterou je chráněn. Kritická situace vzniklá v 90. letech 20. století podnítila snahu o zastavení tohoto nežádoucího procesu. Ve spolupráci Správy CHKO a BR Třeboňsko a vlastníka pozemků Rybářství Třeboň a.s. začala být hledána možnost úpravy obhospodařování, která by vedla k zastavení ústupu rákosin a umožnila jejich regeneraci. Před 12 lety byl také zahájen intenzivní výzkum ve snaze najít způsob, jak zabránit dalšímu úbytku rákosin a nastartovat jejich opětovnou regeneraci. Tento výzkum byl podporován projekty AOPK ČR (PPŽP/610/3/98; VaV 610/10/00, dílčí úkol 3/00), Botanickým ústavem AV ČR (AVOZ 60050516) a Správou CHKO a BR Třeboňsko. Protože úbytek rákosin byl přičítán vyšší hladině vody a tlaku vysokých rybích obsádek (produkce ryb byla v té době až trojnásobně vyšší oproti roku vyhlášení rezervace), byl na Velkém Tisém proveden pokus, který by ukázal, do jaké míry se dá úpravou hospodaření na rybníce zastavit ubývání rákosin a umožnit jejich regeneraci.
Graf 1 Vývoj početnosti hnízdících mokřadních ptáků v rákosinách na poloostrově Lůsy v letech 1988–2009
Co a jak jsme testovali?
Od roku 1998 probíhal v souvislosti s výše uvedenými pokusy průběžný monitoring stavu vegetace. Jako modelové území bylo hodnoceno pobřeží poloostrova Lůsy a jeho úsek v Přesecké zátoce srovnáván s pobřežím na opačné straně, otevřené do volné hladiny rybníka. Stav vegetace byl sledován jednak na trvalých plochách (oplocenky zabraňující přístupu ryb k rákosinám rozrůstajícím se směrem k volné vodní hladině vs. kontroly bez oplocení), jednak na trvale vyznačených transektech okolo celého pobřeží poloostrova Lůsy.
Nenápadná sítina rybničná (Juncus tenageia) na pobřeží poloostrova Lůsy
Foto P. Zákravský
Co test ukázal?
Sýkořice vousatá (Panurus biarmicus) je vázána výlučně na rákosové porosty. Na území NPR Velký a Malý Tisý, stejně jako vcelé ČR, se vyskytuje jen sporadicky.
Foto L. Mráz
Jak ukazují výše uvedené výsledky, rybniční vegetace je stále životaschopná a za vhodných podmínek může regenerovat. Z řady důvodů však není v současné době reálné, aby se na Velkém Tisém přestalo hospodařit a došlo k úplnému návratu rozsahu a kvality litorálních porostů, které by byly srovnatelné s obdobím před cca 50–60 lety. Jak rychle by mohlo dojít alespoň k určitému zvýšení rozlohy rákosin a do jaké míry k tomu přispívá pravidelné kolísání vodní hladiny a snížení rybí obsádky, si můžeme představit na základě výsledků prováděného testování. To ukázalo, že i za vhodných podmínek je byť jen částečné zvýšení plochy rákosin poměrně dlouhodobou záležitostí trvající až desítky let. Z grafu 2 je patrné, že k nejrychlejší obnově rákosin by došlo při alternativní nebo velmi omezené obsádce s kaprem v kombinaci s kolísající vodní hladinou, nicméně nepříznivý trend dokáže zvrátit také postupné snižování kapří obsádky podpořené kolísající vodní hladinou, zatímco vysoká kapří obsádka neumožní dlouhodobější regeneraci rákosin ani při pravidelném kolísání vodní hladiny.
Graf 2 Vývoj rozlohy rákosin ve východní části rybníka Velký Tisý a možné trendy dalšího vývoje: IH – intenzivní hospodaření; 2009–2050 – možný vývoj při různých způsobech hospodaření, odhadovaný na základě testování na Velkém Tisém (VT) a Přesecké zátoce (PZ) v období let 1998–2004 (VT 04 – plná rybí obsádka a kolísající vodní hladina; PZ 04 – alternativní nebo silně snížená obsádka s kaprem a kolísající vodní hladina) a 1998–2008 (VT 08 a PZ 08 – postupně snižovaná rybí obsádka a kolísající vodní hladina v návaznosti na předchozí management)
A co dál?
Je nanejvýš žádoucí definitivně zvrátit nepříznivý vývoj litorálních porostů a pokračovat s jejich postupnou obnovou. Pro zvýšení rozlohy a diverzity rybničních ekosystémů v NPR Velký a Malý Tisý je bezpodmínečně nutné především výrazné snižování rybí obsádky, zmenšení trofie (udržení průhlednosti vody) a úprava vodního režimu rybníka spočívající v dodržování standardní vodní hladiny a jejím pravidelném snižování s provzdušněním pobřežního pásu dna v prvním roce dvouletého hospodářského cyklu. Standardní rybí obsádka s převahou kapra byla v posledních letech postupně zmenšena o zhruba polovinu na kompromisní hodnotu cca 70 kg K2 na 1 ha vodní plochy a vzniklá újma je vlastníkům hrazena. Dodržování standardní vodní hladiny a její pravidelné snižování se daří víceméně naplňovat, problémem jsou však mimořádné klimatické situace, kdy rybník Velký Tisý plní důležitou retenční úlohu. Také snižování trofické úrovně je značně komplikované vzhledem k tomu, že do Velkého Tisého stéká voda z rozsáhlého povodí, takže i při platném omezení hnojení vlastního rybníka bude stále zásobován vodou z eutrofních rybníků nad ním. Z tohoto důvodu je vhodné periodické snižování vodní hladiny – v roce s částečným obnažením dna podél pobřeží provzdušnění dna urychluje mineralizaci organické hmoty v sedimentu a umožní tím intenzivnější odčerpání živin rostlinami. Jako dlouhodobé řešení se jeví odstranění sedimentů především v Přesecké zátoce, které je však spojeno s technickými i finančními problémy. Nedaří se také snižovat stavy divokých prasat – bez jejich výrazné redukce, a to i v okolní krajině, by výše uvedené změny rybničního hospodaření nemusely být úspěšné.
Regenerující vitální porost rákosu obecného (Phragmites australis) lemovaný kamyšníkem vrcholičnatým (Bolboschoenus yagara), v popředí vrba popelavá (Salix cinerea)
Foto B. Kloubec
Poškození mladého regenerujícího rákosu obecného (Phragmites australis) v důsledku letní záplavy v roce 2006
Foto P. Zákravský
Důležité je zjištění, že při nastolení příznivých podmínek je rybniční vegetace schopná regenerace, ať už jde o vodní makrofyta, jako rdesty (r. Potamogeton), lakušníky (r. Batrachium) nebo parožnatky (r. Chara), či druhy rákosin. Při snížení eutrofizace dochází při obnažení dna k semenné obnově rostlin vázaných na živinami chudší (zejména písčitý) substrát. Jak je tato semenná obnova důležitá zejména u jednoletých rostlin, můžeme dokumentovat na výskytu kriticky ohroženého druhu (C 1) sítiny rybničné (Juncus tenageia): Po jejím objevení na obnaženém dně v r. 2007 byla o rok později opět nalezena na podmáčeném písčitém břehu mimo dosah vodní hladiny, kam byla zřejmě semena připlavena vodou. Toto místo opět poslouží k namnožení rostlin semeny a obohacení semenné půdní banky.
Další důležité zjištění se týká účinku záplav na rybniční ekosystém. I když rybníky jsou schopny zadržet do značné míry povodňovou vlnu, jejich ekosystém je tím výrazně poškozován. Vliv povodní na ptáky je spíše jen krátkodobý, u vegetace však trvá několik let, než zregeneruje, a některé druhy mohou vymizet definitivně. Obecně platí, že při využití rybníků jako retenčních nádrží pro případ záplav je nutno počítat s výrazným narušením celého ekosystému. V případě přírodně cenných vodních nádrží je proto nutno způsob jejich retenčního využití pečlivě uvážit.
Na příkladu rybníka Velký Tisý bylo opětovně prokázáno, že intenzivní rybniční hospodaření je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím negativně stav rybničních ekosystémů. Změna rybničního hospodaření ve směru jeho extenzifikace bezprostředně ovlivňuje celou řadu faktorů – zlepšení kvality vody, rozvoj litorální a submerzní vegetace, rozšíření spektra drobných rostlin a živočichů ve vodním prostředí s pozitivním dopadem na avifaunu atp. Obdobné úpravy hospodaření byly ostatně použity ke zlepšení kvality vody i k celkové regeneraci vegetace také na dalších nádržích se srovnatelnými výsledky. Např. částečné letnění rybníka Nesyt, které vlivem mimořádného sucha v r. 2007 přešlo v celkové letnění, přineslo oživení vegetace a znovuobjevení vzácných slanomilných druhů rostlin i výskyt řady vzácných druhů vodních ptáků a nárůst jejich počtu (Vítek 2007, Sychra et al. 2008). Zastavení hnojení rybníka spojené s jeho odbahněním a razantní snížení kapří obsádky na rybníku Řežabinec pomohlo zastavit úbytek rákosu a vedlo ke zlepšení průhlednosti vody i stavu vodního ptactva (Franková et al. 2007). Obdobné poznatky s obnovou čistoty vody mají také po tříleté aplikaci biomanipulací (redukce kapra a býložravých ryb v obsádce) na Velkém Boleveckém rybníku u Plzně (Červená & Duras 2008).
Ekosystém rybníka Velký Tisý i přes nesporně negativní vývoj v minulosti a různé zátěže není natolik degradován, aby nebylo možno během velmi krátkého období nastartovat z hlediska ochrany přírody pozitivní vývoj. S relativně nízkými náklady lze zastavit desítky let se zhoršující stav ekosystému a položit základy pro jeho celkovou regeneraci. Další zlepšení záleží do značné míry na dobré komunikaci a spolupráci s vlastníkem rybníka a na množství finančních prostředků, které lze ze státního rozpočtu vkládat do dalších nápravných opatření včetně kompenzací za extenzifikaci hospodaření. I když ekonomické nástroje v současné době umožňují prosazení oprávněných zájmů státní ochrany přírody, jejich realizace je obtížná. Svou roli zde hraje např. provázanost hospodaření konkrétního rybníka vůči celé rybniční soustavě či majetku, ale také určitá nechuť opustit zaběhnuté a do jisté míry i pohodlné postupy, obava z nenávratných ústupků, obtížná kontrola opatření atp. Je evidentní, že prosazování ochranného režimu by bylo podstatně jednodušší a účinnější, kdyby rybník Velký Tisý zůstal, nebo byl znovu získán do vlastnictví státu a státní ochrana přírody by ho pronajala rybářskému subjektu za podmínek žádoucí snížené intenzity rybničního obhospodařování.
B. Kloubec pracuje v AOPK ČR na Správě CHKO Třeboňsko, Z. Hroudová a P. Zákravský pracují v Botanickém ústavu AV ČR v Průhonicích
LITERATURA
Bureš J. (1997): 40 let NPR Velký a Malý Tisý na Třeboňsku. Ochr. Přír. 52: 195-200. – Červená P. & Duras J. (2008): Zlepšení kvality vody pomocí biomanipulace ve Velkém Boleveckém rybníku. Město Plzeň. http://www.livcom2009.cz/soubory/projekt_biomanipulace_vod_velkeho_boleveckeho_rybnika_cj.pdf. – Franková L., Tóthová L., Bílý M., Bureš J., Šikýřová A., Trnka P., Ambrož M. & Fišer B. (2007): Rybníky ve správě AOPK ČR. Ochr. Přír. 62(5): 6-9. – Kloubec B., Bureš J. & Hátle M., (2002): Rybník Velký Tisý – sledování změn vyvolaných rybářským hospodařením a možnosti regenerace významné ptačí lokality. Příroda (Praha) 13: 139-159. – Pípalová I. (1997): Botanické mapování a charakteristika stavu rákosového porostu v oplocenkách na poloostrově Lůsy (NPR Velký Tisý). Ms., 12 p. [depon in Správa CHKOT, Třeboň]. – SYchra J., Danihelka J., Heralt P., Horal D., Horsák M., Chytil J., Kubíček F., Květ J., Macháček P., Přikryl I. & roleček J. (2008): Letnění rybníka Nesyt v roce 2007. – Živa 4/2008: 189-192. – Vítek O. (2007): Proč a jak se letní Nesyt. Ochr. Přír. 62 (5): 10-11. – Zákravský P. & Hroudová Z. (2007): Vliv řízeného rybničního managementu na obnovu rákosin v NPR Velký a Malý Tisý. Zprávy Čes. Bot. Společ. 42, Mater. 22: 167-196.