Zprávy, aktuality, oznámení

Ochrana přírody 1/2025 27. 2. 2025 Zprávy, aktuality, oznámení Tištěná verze článku v pdf

Lesy středních Čech

autoři: František Pojer, Simona Jandurová

Lesy středních Čech

Zatím poslední – jedenáctý – svazek volné knižní řady dlouhodobě podporované Středočeským krajem se věnuje lesům ve středních Čechách. Navazuje tak na dvě obecnější knihy zabývající se vodou a půdou. Většina ostatních svazků se podrobně zabývá jednotlivými oblastmi středních Čech – viz obrázek znázorňující titulní stránky vydaných svazků. První kniha vyšla v roce 2015 a poslední v roce 2024.

Středočeský kraj je rozlohou největším krajem ČR a má uprostřed hlavní město Prahu. Tedy je to společně také nejlidnatější území celé republiky. Hlavní myšlenkou projektu je ukázat na bohatství a rozmanitost středních Čech – jednak na typy středočeských krajin, významné pravěké objekty a moderní poutnictví, kde jej můžeme definovat jako vnitřní turistiku. Cílem je seznámit obyvatele Prahy a středních Čech s přírodou a krajinou a také navést návštěvníky na důležité, ale často méně známé lokality. Ty mají buď přírodní charakter, nebo se jedná o místa historické paměti (bitva u Lipan), posvátné prameny a studánky (Svatý Jan pod Skalou) až po výběr poutních míst (Svatá hora u Příbrami, jeskyně sv. Prokopa) či soch umístěných ve volné krajině (M. B. Braun u Lysé nad Labem) a v neposlední řadě i podzemní památky, jak přirozené, jako jsou jeskyně, tak umělé, vzniklé těžbou surovin.

Vůdčí osobností širokého autorského kolektivu, který se formoval a proměňoval s každým svazkem, je známý geolog, spisovatel, esejista a popularizátor vědy Václav Cílek. Kniha Lesy středních Čech má typický obdélníkový formát, stejně jako celá knižní série, a celkem úspěšně se pokouší o vyvážený pohled na les a lesní hospodaření, případně nehospodaření. Zabývá se rolí lesa v krajině, životem lesa a také jeho rolí turistickou (vybízí k návštěvě různých typů lesa ve středních Čechách, obdobně jako navštěvujeme historické památky) a v závěrečné části hledá společný pohled na „budoucí“ les jak z hlediska praktických lesníků, tak z hlediska mimoprodukčních a ochranářských funkcí lesa. Na většině publikací se významně podíleli také zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (současní i bývalí), přírodně hodnotné lesy středních Čech velmi zajímavě a poutavě popsal Jindřich Prach (Správa CHKO Český kras) a vybídl čtenáře k jejich návštěvě v rámci rodinných i jiných výletů.

Jak bylo uvedeno výše, jedná se o soubor publikací o Středočeském kraji vydaných většinou ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán. Jejich přehled a popis lze nalézt na webovém portálu Středočeského kraje.

Aktuálně se připravuje dvanáctý a závěrečný díl celé knižní řady, který shrne to nejpodstatnější a znovu pozve k návštěvě zajímavých a unikátních míst Středočeského kraje.

K větší propagaci a seznámení s publikacemi jistě přispěje také jejich aktuální vystavení v Domě přírody Českého krasu u Koněpruských jeskyní a v Informačním středisku CHKO Český kras ve Svatém Janu pod Skalou.    ■