Mezinárodní obchod s flórou a faunou v České republice, Evropské unii a ve světě

Obchod s planě rostoucími rostlinami a volně žijícími živočichy, jejich částmi a výrobky z nich je přinejmenším stejně starý jako zaznamenané dějiny lidstva. Aniž bychom se chtěli pouštět do hlubokomyslných intelektuálních úvah, připomeňme, že nejdříve byl výměnný, později doplněný a následně většinou vystřídaný monetárním (peněžním) prodejem a koupí a v poslední době se stále ve větší míře přesouvá na internet.
Ochrana přírody 1/2022 — 26. 2. 2022 — Mezinárodní ochrana přírody — Tištěná verze článku v pdf
Celosvětová konference CITES v Ženevě zpřísnila podmínky pro mezinárodní obchod s ohroženými druhy

Četnými sdělovacími prostředky, od špičkových vědeckých časopisů po bulvární internetové stránky, glosovaná obsáhlá zpráva Mezinárodní platformy pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) o stavu, změnách a vývojových trendech globální biologické rozmanitosti, představila i některá sdělení, pozměňující tradiční názory.
Ochrana přírody 6/2019 — 20. 12. 2019 — Mezinárodní ochrana přírody — Tištěná verze článku v pdf
První případ nelegálního pašování „monté“ úhoře říčního z ČR odhalen, pachatelé potrestáni
Tři nenápadné kufry, jež procházely rutinní kontrolou po odbavení na Letišti Václava Havla v Praze na začátku roku 2019, v sobě ukrývaly vskutku neobvyklý obsah. Jednalo se přibližně o 70 000 živých exemplářů úhoře říčního (Anguilla anguilla) ve stadiu tzv. sklovitých úhořů (monté). Na rentgenu nebudí umělohmotné pytle naplněné monté, trochou vody a napuštěné kyslíkem velkou pozornost. Čeští celníci nicméně znali podobu takového kontrabandu od svých západoevropských kolegů. Zatímco v ČR se jednalo o první odhalený případ, v celé Evropě jich byly v posledních letech zaznamenány již desítky.
Ochrana přírody 5/2019 — 25. 10. 2019 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf